logotype
image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Wrocławianie

Bolesław Olszewicz - geograf i bibliofil

Bolesław Olszewicz urodził się 5 stycznia 1893 r. w Warszawie. W latach 1910-1913 studiował geografię i historię w Paryżu. Później wrócił do kraju, a ponieważ zaborca nie przedłużył mu ważności paszportu, nie mógł więcej wyjechać za granicę. Działalność naukową prowadził więc na miejscu i trzeba przyznać, że był bardzo aktywny...

 

 

 

Czytaj więcej...

Tańcząca Eurydyka

Anna German - gwiazda piosenki polskiej lat 60. Nieśmiała i skromna, ale gdy śpiewała, zapominała o całym świecie. Nawet gdy ciężko chorowała, nadrabiała miną, jakby nie chciała sprawiać nikomu kłopotu sobą ani swoją chorobą. Przy bliższym poznaniu okazywała się być dowcipna i radosna. Dystyngowana, ale nie wyniosła. Lubiła się uśmiechać, rzadko można ją było spotkać smutną, co najwyżej zamyśloną. Nie miała wrogów w środowisku muzyków, choć raczej nie bywała na bankietach, premierach czy spotkaniach towarzyskich.

 

 

Czytaj więcej...

Bokserscy bliźniacy

W połowie 1998 r. po raz ostatni walczyli na ringu przeciwko sobie - w trakcie balu bliźniaków w warszawskim hotelu Marriott. Uznano ich wtedy za najbardziej podobnych bliźniaków. Rzeczywiście, kiedy odbierali zdjęcia legitymacyjne, sami mieli problem z określeniem, które zdjęcie przedstawia Zbyszka, a które Artura. Podczas mistrzostw Polski Zbigniew stanął na wadze najpierw za siebie, potem za brata. W zamianie nie zorientował się nawet ich trener. Tacy byli bracia Olechowie ;)

 

 

Czytaj więcej...

Heinrich Lauterbach - przedstawiciel wrocławskiego modernizmu

Ewidentnie mamy słabość do architektów ;) Dziś krótka biografia jednego z przedstawicieli wrocławskiego modernizmu - Heinricha Lauterbacha. Nieco zapomnianego, więc o nim przypominamy.

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Carl Gotthard Langhans

Carl Gotthard Langhans urodził się 15 grudnia 1732 r. w Landeshut, czyli - obecnie - Kamiennej Górze. Jego ojciec pracował jako nauczyciel w szkole ewangelickiej. W 1737 r. Gottfried Langhans (ojciec) został powołany na prorektora gimnazjum ewangelickiego w Świdnicy i cała rodzina przeprowadziła się do tego miasta. Od 1741 r. Carl uczęszczał do szkoły, w której uczył jego ojciec.

 

 

 

Czytaj więcej...

Wrocławski rekord świata

Melechy koło Nowogródka. W rzeczce Szczara Marek Petrusewicz uczy się pływać: brat rzuca go na głęboką wodę i cóż, musi sobie radzić. Wkrótce jednak przychodzi wojna, brat trafia do AK, ojciec Marka zostaje aresztowany (nigdy już się nie spotkają), a on z matką ucieka do Warszawy, do piekła.

 

 

 

Czytaj więcej...

Wielki chirurg wrocławski, Jan Mikulicz-Radecki

I kolejny wrocławianin - niewrocławianin :) Dzisiaj krótka biografia Jana Mikulicza-Radeckiego, znanego - i nie przesadzamy - na całym świecie chirurga. Można powiedzieć, że Mikulicz był świadom swojej sławy w świecie medycyny, zresztą postawił sobie za cel pracę w jednej z najbardziej renomowanych klinik chirurgicznych w Berlinie. Całą drogę zawodową podporządkował temu marzeniu. Praca w Wiedniu, Królewcu i Wrocławiu miała jedynie przybliżyć go do Berlina… Mimo to do końca życia postanowił związać się z Wrocławiem. I my to rozumiemy ;)

 

 

Czytaj więcej...

Ludwik Hirszfeld

Kolejna osoba, której sylwetkę przedstawiamy, nie urodziła się we Wrocławiu. Jednak ze względu na zasługi dla rozwoju miasta warto czegoś się o niej dowiedzieć. I dla odmiany, nie będzie to architekt miejski ;)

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

2024  Spacerem Po Wrocławiu