logotype
image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Góra Kapliczna (Święta Góra)

Według legendy tuż po majowym nabożeństwie Maciej Balcer, kantor klasztoru św. Macieja, zasłabł. Lekarze stwierdzili u niego wylew, w związku z czym miał już nigdy nie chodzić. Balcer chciał popełnić samobójstwo, jednak od pewnego zakonnika dowiedział się o cudownej figurce Matki Boskiej, która od lat stała w dziupli dębu rosnącego na Świętej Górze w Osobowicach (wówczas podwrocławskiej wiosce należącej do sióstr klarysek). Następnego dnia rodzina przywiozła Balcera na wspomnianą górę, a on cały dzień spędził na modlitwie przed rzeźbą. W pewnym momencie poczuł mrowienie w nogach i zaczął chodzić.

Oczywiście wydarzenie to uznano za cud, a do figurki zaczęli przychodzić kolejni chorzy. W 1725 r. klaryski zbudowały na wzgórzu małą drewnianą kapliczkę (pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny) i umieściły w niej figurkę. Od tej pory do Osobowic przybywało wiele pielgrzymek.

Po odebraniu zakonnicom wioski (będącej ich własnością od 1257 r.), kapliczka zaczęła podupadać. Nowy budynek sfinansowała protestancka rodzina Kornów (znani wydawcy głównie polskich książek). W 1818 r. wokół kapliczki ustawiono nowe stacje drogi krzyżowej (wcześniejsze wykonane były z drewna). W 1822 r. nowy właściciel zdecydował się na budowę murowanej kaplicy, w której podziemiach miało znajdować się mauzoleum rodziny Kornów. Miała powstać na planie ośmioboku i mieć wymiary 14,5 m wysokości oraz 8,5 m średnicy. Projekt przygotował znany śląski architekt, Karol Fryderyk Langhans młodszy. Pierwszą mszę odprawiono we wrześniu 1824 r. Niecałe 50 lat później w bocznych ścianach wybito otwory okienne, dobudowano zakrystię i wybudowano nowe wejście do krypty. W latach 1884 - 1885 Wrocławskie Towarzystwo Maryjne ustawiło nowe stacje drogi krzyżowej z piaskowca w odległości 15 m. od siebie Od 1902 do 1931 r. w kapliczce regularnie odprawiano msze. W 1916 r. na sklepieniu Richter z Kłodzka wykonał nowe malowidła, wymieniono też obrazy w stacjach drogi krzyżowej. Obecnie w kapliczce znajduje się kopia figurki z XVIII w. (wzbogacona o białego gołąbka w ręce Jezusa), a zniszczone obrazy w stacjach drogi krzyżowej zastąpiono gipsowymi odlewami.

Ponadto około 900-400 lat p.n.e. na Górze Kaplicznej funkcjonowało grodzisko obronne otoczone drewniano-ziemnym wałem. Zajmowało powierzchnię 0,5 ha. Na znajdującym się przy kaplicy cmentarzu natrafiono na groby z okresu istnienia grodziska - zmarłych chowano, stosując obrządek ciałopalenia u stóp grodziska.

Akwaforta pochodzi z książki Encyklopedia Wrocławia, hasło "Góra Kapliczna".

2024  Spacerem Po Wrocławiu