Czy to jeszcze Wrocław?
- Szczegóły
- Kategoria: Wrocław wczoraj i dziś
- Utworzono: wtorek, 05, maj 2020 11:44
- Arleta
Dzisiaj krótko o miejscu, o którym czasem słyszeliśmy, ale jakoś nigdy tam nie dotarliśmy :) Lesica, administracyjnie będąca częścią osiedla Osobowice-Rędzin. Położona jest na południe od ujścia Widawy do Odry, między Lasem Rędzińskim (ten fragment nazywany jest też Lasem Lesickim) a polami irygacyjnymi, na wschód od Świniar i na północ od Rędzina. Wzmianki o Lesicy pojawiają się w 1728 r., kiedy to źródła wskazały na dochody miasta z folwarku w Rędzinie Leśnym (jedna z nazw Lesicy), który powstał kosztem wyrębu lasu (Waldvorwerk Ransern). Na przełomie XIX i XX w. istniała tu osada składająca się z folwarku i 3 zagród. Wg niektórych źródeł w maju 1939 r. mieszkały tu 43 osoby. Po II w.św. folwark stał się częścią PGR, który podobno prowadził m.in. hodowlę dżdżownic. Samą osadę włączono do Wrocławia w 1973 r.
Do osiedla prowadzi jedna droga - ul. Wędkarzy, z kostki bazaltowej, tak wąska, że dwa samochody nie mogą się minąć. W kilku miejscach pozostały ślady funkcjonującej niegdyś kolejki folwarcznej (tory już się nie zachowały). Obecnie w Lesicy zamieszkałych jest kilka domów (dosłownie policzyć je można na palcach jednej ręki), choć chyba „o dziwo” znajdziecie tu zupełnie nowy budynek. Kiedy miasto buduje TAT, to mieszkańcy Lesicy do najbliższego przystanku autobusowego mają… ponad 3 km. Część budynków została ogrodzona, bo grozi zawaleniem.
Na końcu ul. Wędkarzy znajduje się przepompownia Rędzin. Wybudowano ją, aby odprowadzała wodę w okresach wezbraniowych z terenu pól irygacyjnych. Początkowo przepompownia działała w oparciu o maszynę parową, a po modernizacji - silniki elektryczne.