logotype
image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Wrocław wczoraj i dziś

Każące ramię sprawiedliwości - część 1

Wbrew rozpowszechnianemu przez Hollywood wyobrażeniu kata jako typa monstrualnych rozmiarów z toporem w ręku i zakrywającego całą głowę kapturem, który z chorą satysfakcją pastwił się nad ofiarami, kaci nie byli przerażającymi postaciami mieszkającymi w lochach. Wręcz przeciwnie - w większości byli to powszechnie znani współobywatele danego miasta, prowadzący względnie normalne życie.

 

 

Czytaj więcej...

Od mamucich ciosów do PGR-u

Test testZnajduje się tu chyba najstarsza pętla tramwajowa we Wrocławiu. Kiedyś istniały tam winnice, a nawet wykształcił się kult maryjny. A i tak większość kojarzy to osiedle z... cmentarzem lub polami irygacyjnymi. Dzisiaj u nas - Osobowice :)

 

 

Czytaj więcej...

Śluza, pola irygacyjne i ... sport, czyli o Rędzinie

Test testDawno nas tu nie było, a dzisiejszy tekst czekał na swój "wielki" moment od... zeszłej wiosny. Bardzo wczesnej wiosny ;) Ale! Lepiej późno niż wcale, więc oto jest. Przy okazji ubiegłorocznego wypadu do Lesicy, powłóczyliśmy się także po Rędzinie i naskrobaliśmy kilka słów...

 

 

Czytaj więcej...

Czy to jeszcze Wrocław?

Test testDzisiaj krótko o miejscu, o którym czasem słyszeliśmy, ale jakoś nigdy tam nie dotarliśmy :) Lesica, administracyjnie będąca częścią osiedla Osobowice-Rędzin. Położona jest na południe od ujścia Widawy do Odry, między Lasem Rędzińskim (ten fragment nazywany jest też Lasem Lesickim) a polami irygacyjnymi, na wschód od Świniar i na północ od Rędzina.

 

 

Czytaj więcej...

"Spacerem po historycznym Wrocławiu" - Wrocław polski

W druku  jest już nasza broszura z opisem wszystkich okresów historycznych (piastowski, czeski, habsburski, niemiecki i polski) oraz tras, którymi z nami spacerowaliście :) Mamy dla Was dobrą wiadomość - Muzeum Historii Polski wyraziło zgodę na drobną zmianę w projekcie i część z broszur możemy Wam rozdać, pozostałe trafią do bibliotek. Zachęcamy jednak do przeczytania tekstu o polskim Wrocławiu, bo ciągle jednak strona internetowa pozwala na publikowanie ich najdłuższych wersji ;)

 

 

Czytaj więcej...

"Spacerem po historycznym Wrocławiu" - Wrocław niemiecki

Czasu minęło już sporo, ale na pewno pamiętacie nasz sobotni (24 sierpnia) spacer w ramach projektu "Spacerem po historycznym Wrocławiu". Frekwencja była przeogromna, mimo sprzętu nagłaśniającego nie było łatwo ustawić się tak, żeby wszyscy mogli usłyszeć wybrane przez nas historie. Kto nie dosłyszał, kto nie mógł być i kto chce uzupełnić informacje o to, czego już się powiedzieć nie dało, ma właśnie okazję doczytać. Miłej lektury! :)

 

 

Czytaj więcej...

"Spacerem po historycznym Wrocławiu" - Wrocław habsburski

W sobotę 3 sierpnia po raz trzeci spacerowaliśmy w ramach projektu "Spacerem po historycznym Wrocławiu" - tym razem po Wrocławiu habsburskim, podziwiając barokowe obiekty. Czas nas gonił, więc niektóre miejsca pominęliśmy, więc nadrabiamy w tekście :)

 

 

Czytaj więcej...

"Spacerem po historycznym Wrocławiu" - Wrocław czeski

W sobotę, 6 lipca, miał miejsce drugi spacer w ramach projektu "Spacerem po historycznym Wrocławiu" - tym razem po Wrocławiu czeskim. Poczytajcie o tym okresie historii miasta, bo już 3 sierpnia spacerujemy po Wrocławiu habsburskim!:)

 

 

Czytaj więcej...

2024  Spacerem Po Wrocławiu