logotype
image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Wrocław wczoraj i dziś

Czy to jeszcze Wrocław?

Test testDzisiaj krótko o miejscu, o którym czasem słyszeliśmy, ale jakoś nigdy tam nie dotarliśmy :) Lesica, administracyjnie będąca częścią osiedla Osobowice-Rędzin. Położona jest na południe od ujścia Widawy do Odry, między Lasem Rędzińskim (ten fragment nazywany jest też Lasem Lesickim) a polami irygacyjnymi, na wschód od Świniar i na północ od Rędzina.

 

 

Czytaj więcej...

"Spacerem po historycznym Wrocławiu" - Wrocław polski

W druku  jest już nasza broszura z opisem wszystkich okresów historycznych (piastowski, czeski, habsburski, niemiecki i polski) oraz tras, którymi z nami spacerowaliście :) Mamy dla Was dobrą wiadomość - Muzeum Historii Polski wyraziło zgodę na drobną zmianę w projekcie i część z broszur możemy Wam rozdać, pozostałe trafią do bibliotek. Zachęcamy jednak do przeczytania tekstu o polskim Wrocławiu, bo ciągle jednak strona internetowa pozwala na publikowanie ich najdłuższych wersji ;)

 

 

Czytaj więcej...

"Spacerem po historycznym Wrocławiu" - Wrocław niemiecki

Czasu minęło już sporo, ale na pewno pamiętacie nasz sobotni (24 sierpnia) spacer w ramach projektu "Spacerem po historycznym Wrocławiu". Frekwencja była przeogromna, mimo sprzętu nagłaśniającego nie było łatwo ustawić się tak, żeby wszyscy mogli usłyszeć wybrane przez nas historie. Kto nie dosłyszał, kto nie mógł być i kto chce uzupełnić informacje o to, czego już się powiedzieć nie dało, ma właśnie okazję doczytać. Miłej lektury! :)

 

 

Czytaj więcej...

"Spacerem po historycznym Wrocławiu" - Wrocław habsburski

W sobotę 3 sierpnia po raz trzeci spacerowaliśmy w ramach projektu "Spacerem po historycznym Wrocławiu" - tym razem po Wrocławiu habsburskim, podziwiając barokowe obiekty. Czas nas gonił, więc niektóre miejsca pominęliśmy, więc nadrabiamy w tekście :)

 

 

Czytaj więcej...

"Spacerem po historycznym Wrocławiu" - Wrocław czeski

W sobotę, 6 lipca, miał miejsce drugi spacer w ramach projektu "Spacerem po historycznym Wrocławiu" - tym razem po Wrocławiu czeskim. Poczytajcie o tym okresie historii miasta, bo już 3 sierpnia spacerujemy po Wrocławiu habsburskim!:)

 

 

Czytaj więcej...

"Spacerem po historycznym Wrocławiu" - Wrocław piastowski

W sobotę, 8 czerwca, odbyliśmy pierwszy spacer w ramach projektu "Spacerem po historycznym Wrocławiu" - spacerowaliśmy po Wrocławiu piastowskim. Dzisiaj zachęcamy Was do lektury tekstu poświęconego temu okresowi rozwoju naszego miasta :)

 

 

Czytaj więcej...

Spacerem po Bieńkowicach

Kiedy odsypialiście zabawę sylwestrową, my wybraliśmy się do Bieńkowic - najmniejszego pod względem liczby mieszkańców osiedla Wrocławia (dlatego na zdjęciach jest dość szaro). W dzisiejszym tekście znajdziecie telegraficzny skrót najważniejszych informacji o historii osiedla.

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Osiedle Powstańców Śląskich

Osiedle Powstańców Śląskich, nazywane często przez mieszkańców osiedlem Południowym lub po prostu Krzykami, leży na terenie dwóch dawnych wsi. Pierwsza z nich to Dworek, którego centrum znajdowało się w pobliżu dzisiejszej ul. Oficerskiej. Miejscowość, wzmiankowana po raz pierwszy w 1630 r., należała do joannickiej komandorii Bożego Ciała (do 1810 r.). Z kolei Nowa Wieś (niem. Neudorf) leżała wzdłuż ul. Komandorskiej (czasem, dla odróżnienia od innych Nowych Wsi pod Wrocławiem, nazywano ją Nową Wsią Komandorską) i była starsza - pierwsza wzmianka pochodzi z 1353 roku. Także ona należała do joannitów, stąd też jej poszerzona nazwa ("Komandorska") nie pochodzi od stopnia wojskowego, a od komandorii, czyli siedziby zgromadzenia (joannici byli zakonem rycerskim, założonym na potrzeby wypraw krzyżowych do Ziemi Świętej).

Czytaj więcej...

2020  Spacerem Po Wrocławiu