logotype
image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Wrocławski mikrokosmos

Norman Davies, wyjątkowy historyk z Wielkiej Brytanii, który z Polską związał się przypadkiem – celem jego podróży była Rosja, jednak nie udało mu się uzyskać wizy. Ma dom w Polsce, żonę Polkę i jest kibicem Cracovii. A ponadto napisał wiele książek poświęconych historii naszego kraju. Dziś chciałybyśmy przedstawić książkę wyjątkową. Oczywiście o Wrocławiu :)

Norman Davies we współpracy z Rogerem Moorehouse przygotował tom „Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego”. Pokazali w nim Wrocław na przestrzeni lat, nie pod kątem polskości, lecz europejskości. Znajdziemy tu pierwszy gród sprzed wieków, wpływ polskich Piastów i rozpad ich państwa, dominację czeską i austriacką, władzę Hohenzollernów, zmieniający się świat okresu międzywojnia, upadek Festung Breslau i potęgę odradzającego się z popiołów Feniksa. To wszystko ma świadczyć o ogromnej różnorodności i specyfice miasta w kontekście regionu dolnośląskiego i historii Europy Środkowej.

Książkę czyta się „przyjemnie”, bo na pewno nie jest „sztampowa”. Znajdziemy w niej wiele ciekawych informacji, niezwykłych połączeń niemieckiego Breslau i polskiego Wrocławia. Jedyne zastrzeżenia mam do ostatniego rozdziału, opisującego powojenny Wrocław - brakuje mi w nim wspomnień i niektórych faktów, próby uszczegółowienia pewnych kwestii.

Opasłe tomisko i liczba 600 stron do przeczytania może przerażać, ale nie lękajcie się ;) Warto sprawdzić, jak Anglik pokazuje wyjątkowość miasta, bez względu na jego nazwę; jak wspaniała jest jego historia; jak zmieniało się jego polityczne, kulturowe i religijne oblicze i jak w efekcie „kwiat Europy zakwitł ponownie”.

Nasza rada: kto jeszcze nie czytał, niech sięgnie po „Mikrokosmos” natychmiast!

Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego.

Norman Davies, Roger Moorhouse; Wydawnictwo Znak, Kraków 2012

2022  Spacerem Po Wrocławiu