logotype
image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Kim Ki Dok

Książka, o której dzisiaj piszemy, o Wrocław jedynie „zahacza”, a głównym miejscem akcji pozostają Płakowice. Wszystko zaczyna się od Patricka Yoki, który na Cmentarzu Osobowickim dostrzegł nagrobek Kim Ki Dok, która umarła w wieku 13 lat. Kim jest Kim Ki Dok, skąd mała Koreanka wzięła się w Polsce?

Jolanta Krysowata w swoim reportażu pokazuje dwie kwestie – walkę o życie dziewczynki i działalność ośrodka dla dzieci w Płakowicach. Próby leczenia Kim Ki Dok pozwalają nam poznać (albo raczej – zaplątać się w losy) Tadeusza Partykę, żołnierza AK, ucznia prof. Hirszfelda, zasłużonego dla rozwoju wrocławskiego krwiodawstwa, mającego jeszcze czas na pisanie wierszy. Jest też trochę o środowisku wrocławskich lekarzy. Druga część książki opowiada o życiu w ośrodku w Płakowicach położonych koło Lwówka Śląskiego. Po wojnie koreańskiej sprowadzono tam 1270 sierot z Korei Północnej. Czytając, dostrzeżenie różnice w wychowaniu dzieci, przybliżycie sobie realia PRL-u. Ale przede wszystkim poznacie wielu ciekawych ludzi i ich losy – to oni tak naprawdę tworzą płakowicką rzeczywistość.

Historię Jolanta Krysowata przedstawiła w cyklu audycji radiowych "Osieroceni" - za którą dostała w 2003 r. nagrodę Prix Europa oraz "Portret czerwieni". Na ich podstawie stworzono film dokumentalny "Kim Ki Dok".

 

Skrzydło anioła

Jolanta Krysowata; Świat Książki 2013

 
2023  Spacerem Po Wrocławiu