logotype
image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Leksykon architektury Wrocławia

Oto prawdziwy „must have” każdego Wrocławio-fila: „Leksykon architektury Wrocławia”. Nie jest to książka, którą można wrzucić do torby na wypadek utknięcia w tramwaju w godzinach szczytu - waży dobrych parę kilo - ale obecność tej publikacji na waszych półkach da wam znakomity punkt wyjścia do pogłębiania wiedzy o otaczających nas budowlach.

Waga tego dzieła ma swoje uzasadnienie - wynika z jego ogromnej rozpiętości tematycznej. Znajdziemy tu nie tylko opisy ponad tysiąca obiektów architektury Wrocławia, ale także sylwetki ich twórców oraz obszerne artykuły omawiające rozwój przestrzenny miasta na przełomie wieków. Na końcu publikacji znajdziemy także słowniczek terminów architektonicznych, który ułatwi nam rozszyfrowywanie terminologii użytej w tekstach. Podanym informacjom towarzyszą liczne zdjęcia współczesne, a także archiwalne fotografie, rysunki i plany, dzięki którym - co tu dużo mówić - Leksykon jest po prostu piękny :)

Wyszukiwanie interesujących nas obiektów ułatwi alfabetyczny wykaz ulic. Możemy też po prostu kartkować Leksykon i zapoznawać się z hasłami czytając go „od deski do deski”. Jednak według mnie najciekawszą opcją jest skorzystanie z dołączonego do publikacji dosyć dużego planu miasta, na którym naniesiono numery haseł opisujących poszczególne budynki. Dzięki temu, podróżując „palcem po mapie”, możemy bez trudu odnaleźć opis interesującego nas obiektu.

Na koniec podpowiedź dla rozważających zakup Leksykonu. Jego cena wyjściowa wynosi przeważnie 147 zł (w zależności od księgarni), ale warto rozejrzeć się za nim w trakcie różnorodnych targów książek - mi udało się go nabyć za 99 zł w trakcie Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

Leksykon architektury Wrocławia

Praca zbiorowa; Wydawnictwo Via Nova, 2011 r.; 1104 str.

 
2023  Spacerem Po Wrocławiu