logotype
image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Wrocław Eberharda Mocka. Przewodnik na podstawie książek Marka Krajewskiego

Oto prawdziwy rarytas dla wszystkich fanów serii książek Marka Krajewskiego poświęconych śledztwom Eberharda Mocka, ale też – może nawet przede wszystkim – poświęconych dawnemu Breslau: książka „Wrocław Eberharda Mocka. Przewodnik na podstawie książek Marka Krajewskiego”. Jeżeli nie czytaliście jeszcze wszystkich książek z serii, warto najpierw nadrobić zaległości – niniejszy przewodnik będzie wówczas posiadacza cieszyć podwójnie :)

W przewodniku znajdziemy osiem tras po Wrocławiu śladami wędrówek Eberharda Mocka. Trzy pierwsze obejmują swym zasięgiem przede wszystkim centrum miasta i ukazują nam przebieg pokonywanej w poszczególnych latach przez bohatera drogi z pracy do domu. Określane są mianem krótszych, gdyż przewidują odwiedzenie sześciu-dziewięciu miejsc związanych z życiem codziennym Mocka. Poza odwiedzeniem dawnego i nowego Prezydium Policji, poszczególne trasy umożliwiają nam poznanie miejsc w których Mock oddawał się kulinarnym ucztom czy też robił zakupy :)

Kolejnych pięć tras to trasy dla starych Mockowych wyjadaczy ;) Są to trasy tematyczne, biegnące przez miejsca akcji śledztw prowadzonych przez naszego bohatera na kartach poszczególnych książek serii. Mamy więc trasy: „Szlakiem czterech marynarzy”, „Trasę mizantropów”, „Tropem mordercy z kalendarza”,”Ścieżkę skorpionów” oraz „Festung Breslau”. Są one zdecydowanie dłuższe – przewidują odwiedzenie od czternastu do dwudziestu sześciu miejsc opisanych w powieściach.

W książce – poza ładnymi i czytelnymi mapami poszczególnych tras – znajdziemy dużo pięknych, interesujących zdjęć przedstawiających opisywane miejsca. Już chociażby dla nich samych warto sięgnąć po ten przewodnik – znajdziemy tu chociażby znakomitą fotografię Pl. Nowy Targ z jeszcze istniejącą fontanną z posągiem Neptuna (obecnie temat medialnej dyskusji w kontekście ogłoszenia konkursu na planowaną nową fontannę w tym miejscu). Na końcu przewodnika znajduje się pomocny spis polskich i niemieckich nazw topograficznych pojawiających się w tekście.

Poznając zamieszczone w przewodniku interesujące informacje na temat mniej lub bardziej znanych miejsc Wrocławia możemy pokusić się o wniosek, że tak naprawdę motyw życia Mocka stał się dla autora jedynie ciekawym pretekstem do wprowadzenia czytelnika w życie dawnego Braslau, a opis jego wędrówek pretekstem do opisu – częściowo już nieistniejącego – miasta. Czy jednak bardziej nas interesują losy Mocka, czy też miasta w którym mieszkał, po ten przewodnik warto sięgnąć.

Wrocław Eberharda Mocka. Przewodnik na podstawie książek Marka Krajewskiego

Michał Karczmarek; Orfin Sp. komandytowa, Wrocław

2024  Spacerem Po Wrocławiu