Wrocław Eberharda Mocka. Przewodnik na podstawie książek Marka Krajewskiego
- Szczegóły
- Kategoria: Poczytaj-nia
- Utworzono: środa, 25, wrzesień 2013 17:37
- Bogusia
Oto prawdziwy rarytas dla wszystkich fanów serii książek Marka Krajewskiego poświęconych śledztwom Eberharda Mocka, ale też – może nawet przede wszystkim – poświęconych dawnemu Breslau: książka „Wrocław Eberharda Mocka. Przewodnik na podstawie książek Marka Krajewskiego”. Jeżeli nie czytaliście jeszcze wszystkich książek z serii, warto najpierw nadrobić zaległości – niniejszy przewodnik będzie wówczas posiadacza cieszyć podwójnie :)
W przewodniku znajdziemy osiem tras po Wrocławiu śladami wędrówek Eberharda Mocka. Trzy pierwsze obejmują swym zasięgiem przede wszystkim centrum miasta i ukazują nam przebieg pokonywanej w poszczególnych latach przez bohatera drogi z pracy do domu. Określane są mianem krótszych, gdyż przewidują odwiedzenie sześciu-dziewięciu miejsc związanych z życiem codziennym Mocka. Poza odwiedzeniem dawnego i nowego Prezydium Policji, poszczególne trasy umożliwiają nam poznanie miejsc w których Mock oddawał się kulinarnym ucztom czy też robił zakupy :)
Kolejnych pięć tras to trasy dla starych Mockowych wyjadaczy ;) Są to trasy tematyczne, biegnące przez miejsca akcji śledztw prowadzonych przez naszego bohatera na kartach poszczególnych książek serii. Mamy więc trasy: „Szlakiem czterech marynarzy”, „Trasę mizantropów”, „Tropem mordercy z kalendarza”,”Ścieżkę skorpionów” oraz „Festung Breslau”. Są one zdecydowanie dłuższe – przewidują odwiedzenie od czternastu do dwudziestu sześciu miejsc opisanych w powieściach.
W książce – poza ładnymi i czytelnymi mapami poszczególnych tras – znajdziemy dużo pięknych, interesujących zdjęć przedstawiających opisywane miejsca. Już chociażby dla nich samych warto sięgnąć po ten przewodnik – znajdziemy tu chociażby znakomitą fotografię Pl. Nowy Targ z jeszcze istniejącą fontanną z posągiem Neptuna (obecnie temat medialnej dyskusji w kontekście ogłoszenia konkursu na planowaną nową fontannę w tym miejscu). Na końcu przewodnika znajduje się pomocny spis polskich i niemieckich nazw topograficznych pojawiających się w tekście.
Poznając zamieszczone w przewodniku interesujące informacje na temat mniej lub bardziej znanych miejsc Wrocławia możemy pokusić się o wniosek, że tak naprawdę motyw życia Mocka stał się dla autora jedynie ciekawym pretekstem do wprowadzenia czytelnika w życie dawnego Braslau, a opis jego wędrówek pretekstem do opisu – częściowo już nieistniejącego – miasta. Czy jednak bardziej nas interesują losy Mocka, czy też miasta w którym mieszkał, po ten przewodnik warto sięgnąć.
Wrocław Eberharda Mocka. Przewodnik na podstawie książek Marka Krajewskiego
Michał Karczmarek; Orfin Sp. komandytowa, Wrocław