Nad rzeką
Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy
- Szczegóły
- Kategoria: Nad rzeką
- Utworzono: czwartek, 30, kwiecień 2020 17:52
- Arleta
Coraz ładniej na dworze, więc mimo różnych wirusów warto wyjść na spacer. Proponujemy Wam łąkowo-osiedlowo-leśną ścieżkę w Parku Krajobrazowym Doliny Bystrzycy - spokojnie, tylko w części znajdującej się we Wrocławiu ;)
Zakład Produkcji Wody Na Grobli
- Szczegóły
- Kategoria: Nad rzeką
- Utworzono: sobota, 30, maj 2015 22:26
- Arleta, Piotrek
Zakład Produkcji Wody Na Grobli zaopatruje w wodę mieszkańców centralnego, północnego i północno-wschodniego Wrocławia. W ramach obchodów 25-lecia samorządu wybraliśmy się na zwiedzanie ZPW Na Grobli i mimo drobnych przeszkód organizacyjnych, udało nam się zapoznać z procesem produkcji wrocławskiej wody. Zachęcamy do zapoznania się z naszą krótką relacją :)
Marszowickie zabytki
- Szczegóły
- Kategoria: Nad rzeką
- Utworzono: poniedziałek, 15, wrzesień 2014 00:53
- Arleta
Jedną z atrakcji tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa było zwiedzanie elektrowni wodnej w Marszowicach i wieży ciśnień w Lesie Mokrzańskim. Trochę szkoda, bo niewiele przekazano informacji o obiektach (zwłaszcza tym pierwszym). I choć spacer i zwiedzanie wymagały odwagi (patrz: zdjęcie obok), warto było ;)
Kompleks na Świątnikach
- Szczegóły
- Kategoria: Nad rzeką
- Utworzono: sobota, 30, listopad 2013 15:26
- Arleta
Pod koniec XIX r. rozwijający się Wrocław potrzebował coraz większej ilości wody. W 1871 r. do sieci wodociągowej podłączonych było tylko 550 posesji, ale zaledwie 3 lata później już ponad 2,5 tys. Wrocławianie (czyścioszki :P) zużywali także coraz więcej wody: w 1871 r. - 58 tys. m³, a w 1874 r. już prawie 4 mln m³. Trzeba też zaznaczyć, że w tym czasie w mieście funkcjonowało już ponad 2 tys. spłukiwanych wodą klozetów. Duże zapotrzebowanie na wodę zgłaszały także zakłady kolejowe oraz spirytusowe (łącznie zużywały 1/5 produkcji wody). W 1868 r. zresztą wcielono do Wrocławia nowe gminy wiejskie, m.in. Gajowice, Huby, Dworek, Nowa Wieś, Glinianki, Rybaki czy Stare Szczytniki. Łącznie miasto zamieszkiwało 400 tys. osób. Argumentem przemawiającym za koniecznością budowy nowego zakładu ujęcia wody był także wzrost liczby epidemii chorób związanych ze spożywaniem wody pochodzącej z ujęć rzecznych.
Mosty Wrocławia - DOFa 2013
- Szczegóły
- Kategoria: Nad rzeką
- Utworzono: poniedziałek, 21, pazdziernik 2013 23:25
- Arleta
Jako że we Wrocławiu nadal trwa Dolnośląski Festiwal Architektury, postanowiłyśmy wybrać się na kilka organizowanych w ramach tej imprezy wycieczek. Jedną z nich prowadził w ostatnią sobotę Pan Leszek Budych, który w WIELKIM skrócie ;) opowiedział o kilku wrocławskich mostach. A my przedstawiamy Wam skrót z… tego skrótu :)
Most Oławski
- Szczegóły
- Kategoria: Nad rzeką
- Utworzono: sobota, 20, kwiecień 2013 15:14
- Agnieszka
Pierwszy Most Oławski, dziś nieistniejący, wybudowany został na początku XVI w. przy skrzyżowaniu ulic Ohlauerstrasse (dzisiejsza ul. Oławska) i Weidenstrasse (ul. Wierzbowa), blisko kościoła św. Krzysztofa. Z XIX-wiecznych rycin wiadomo, że był to most kamienny, dwuprzęsłowy, przerzucony przez fragment Miejskiej Oławy (zwanej także Czarną, odnogi rzeki Oława). W latach 60. XIX w. ten fragment fosy zasypano i prawdopodobnie wtedy zlikwidowano most.
"Naprężony", czyli o Moście Grunwaldzkim...
- Szczegóły
- Kategoria: Nad rzeką
- Utworzono: niedziela, 20, styczeń 2013 11:37
- Arleta
Na wieść o tym, że most nie wytrzyma przewidywanych obciążeń jego konstruktor rzucił się do Odry. To akurat jedna z przynajmniej kilku legend dotyczących najbardziej chyba znanego wrocławskiego mostu. My dzisiaj przedstawiamy Wam za to kilka faktów :)