logotype
image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Nad rzeką

Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy

Test testCoraz ładniej na dworze, więc mimo różnych wirusów warto wyjść na spacer. Proponujemy Wam łąkowo-osiedlowo-leśną ścieżkę w Parku Krajobrazowym Doliny Bystrzycy - spokojnie, tylko w części znajdującej się we Wrocławiu ;)

 

 

 

Czytaj więcej...

Zakład Produkcji Wody Na Grobli

Zakład Produkcji Wody Na Grobli zaopatruje w wodę mieszkańców centralnego, północnego i północno-wschodniego Wrocławia. W ramach obchodów 25-lecia samorządu wybraliśmy się na zwiedzanie ZPW Na Grobli i mimo drobnych przeszkód organizacyjnych, udało nam się zapoznać z procesem produkcji wrocławskiej wody. Zachęcamy do zapoznania się z naszą krótką relacją :)

 

Czytaj więcej...

Marszowickie zabytki

Jedną z atrakcji tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa było zwiedzanie elektrowni wodnej w Marszowicach i wieży ciśnień w Lesie Mokrzańskim. Trochę szkoda, bo niewiele przekazano informacji o obiektach (zwłaszcza tym pierwszym). I choć spacer i zwiedzanie wymagały odwagi (patrz: zdjęcie obok), warto było ;)

 

Czytaj więcej...

Kompleks na Świątnikach

Pod koniec XIX r. rozwijający się Wrocław potrzebował coraz większej ilości wody. W 1871 r. do sieci wodociągowej podłączonych było tylko 550 posesji, ale zaledwie 3 lata później już ponad 2,5 tys. Wrocławianie (czyścioszki :P) zużywali także coraz więcej wody: w 1871 r. - 58 tys. m³, a w 1874 r. już prawie 4 mln m³. Trzeba też zaznaczyć, że w tym czasie w mieście funkcjonowało już ponad 2 tys. spłukiwanych wodą klozetów. Duże zapotrzebowanie na wodę zgłaszały także zakłady kolejowe oraz spirytusowe (łącznie zużywały 1/5 produkcji wody). W 1868 r. zresztą wcielono do Wrocławia nowe gminy wiejskie, m.in. Gajowice, Huby, Dworek, Nowa Wieś, Glinianki, Rybaki czy Stare Szczytniki. Łącznie miasto zamieszkiwało 400 tys. osób. Argumentem przemawiającym za koniecznością budowy nowego zakładu ujęcia wody był także wzrost liczby epidemii chorób związanych ze spożywaniem wody pochodzącej z ujęć rzecznych.

Czytaj więcej...

Mosty Wrocławia - DOFa 2013

Test testJako że we Wrocławiu nadal trwa Dolnośląski Festiwal Architektury, postanowiłyśmy wybrać się na kilka organizowanych w ramach tej imprezy wycieczek. Jedną z nich prowadził w ostatnią sobotę Pan Leszek Budych, który w WIELKIM skrócie ;) opowiedział o kilku wrocławskich mostach. A my przedstawiamy Wam skrót z… tego skrótu :)

 

 

Czytaj więcej...

Most Oławski

Test testPierwszy Most Oławski, dziś nieistniejący, wybudowany został na początku XVI w. przy skrzyżowaniu ulic Ohlauerstrasse (dzisiejsza ul. Oławska) i Weidenstrasse (ul. Wierzbowa), blisko kościoła św. Krzysztofa. Z XIX-wiecznych rycin wiadomo, że był to most kamienny, dwuprzęsłowy, przerzucony przez fragment Miejskiej Oławy (zwanej także Czarną, odnogi rzeki Oława). W latach 60. XIX w. ten fragment fosy zasypano i prawdopodobnie wtedy zlikwidowano most.

 

 

Czytaj więcej...

"Naprężony", czyli o Moście Grunwaldzkim...

Test testNa wieść o tym, że most nie wytrzyma przewidywanych obciążeń jego konstruktor rzucił się do Odry. To akurat jedna z przynajmniej kilku legend dotyczących najbardziej chyba znanego wrocławskiego mostu. My dzisiaj przedstawiamy Wam za to kilka faktów :)

 

Czytaj więcej...

2024  Spacerem Po Wrocławiu