logotype
image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Otto Wagner w Muzeum Miejskim

Otto Wagner był nadburmistrzem Wrocławia w latach 1919-1933 i właśnie jemu poświęcono wystawę w Muzeum Miejskim w Ratuszu. Skąd to zainteresowanie? Otóż Wagner bardzo przysłużył się do rozwoju miasta, mimo że przyszło mu nim rządzić w trudnych czasach - kryzysu gospodarczego, a wreszcie objęcia władzy w Niemczech przez narodowych socjalistów.

Pomimo panującej w mieście biedy, dbał on o rozwój instytucji kulturalnych i otwarcie ich na wszystkie grupy społeczne, rozbudował sieć gazową i wodociągową, przyczynił się do zorganizowania wystawy Werkbundu. Na początku lat 30. opierał się przejęciu władzy przez NSDAP i narzuceniu ich stylu rządzenia w Breslau.

Wystawa obejmuje prawie 50 plansz (plakatów) ze zdjęciami Wagnera i jego rodziny, współpracowników, obiektów, które powstały w czasie sprawowania przez niego funkcji czy dokumentów. Każdej fotografii towarzyszy krótki opis. Ponadto w kilku gablotach wyłożono oryginalne dokumenty, jak świadectwo maturalne Wagnera, dyplomy czy wycinki z gazet - wszystko w języku niemieckim, niestety bez tłumaczenia czy chociażby streszczeń dla osób nieznających tego języka. Można też obejrzeć oryginalny fotel, jaki nadburmistrz otrzymał z okazji swoich pięćdziesiątych urodzin. Osoby wrażliwe na błędy językowe powinny zaopatrzyć się w środki uspokajające ;) „Mimo, że” króluje… :)

I standardowo - dane praktyczne… Wystawa udostępniana będzie tylko do 13 stycznia, więc trzeba się spieszyć :) Muzeum Sztuki Mieszczańskiej (oddział Muzeum Miejskiego) pracuje od środy do soboty w godzinach 10-17, a w niedziele od 10-18. Ceny biletów od 7 zł (ulgowy) do 10 zł (normalny) i niestety, nie obowiązuje tu zniżka Programu OK.

Muzeum Miejskie Wrocławia Oddział Muzeum Sztuki Mieszczańskiej
Stary Ratusz
www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl

2024  Spacerem Po Wrocławiu