logotype
image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Heinrich Lauterbach - wrocławski modernizm

Wystawa prezentująca dzieła jednego z ważniejszych wrocławskich architektów dostępna jest dla zwiedzających od 14 grudnia do 17 marca 2013 r. Warto ją zobaczyć, choć niestety można poczuć niedosyt.

Muzeum Architektury na początku lat 90. pozyskało zbiór rysunków i projektów Lauterbacha oraz fotografii jego dzieł. Dekadę wcześniej kolekcja ta pojawiła się na tzw. rynku antykwarycznym, przy czym najprawdopodobniej stanowiła jedynie część większego zasobu. To, co udostępnia zwiedzającym Muzeum to najprawdopodobniej zbiory, na które nie było wówczas popytu… :) Długo przyszło czekać na prezentację spuścizny po architekcie. Co więc możemy zobaczyć na wystawie? Zdjęcia, zdjęcia i jeszcze raz zdjęcia - przedstawiające budynku tuż po wybudowaniu oraz współcześnie, co nierzadko pokazuje, jak bardzo zaniedbaliśmy naprawdę piękne czy funkcjonalne obiekty. Kolejny element wystawy to oryginalne plany budynków, które zachowały się w Archiwum Budowlanym Miasta Wrocławia. Większości zdjęć towarzyszą też krótkie opisy, najczęściej opinie współczesnych Lauterbachowi specjalistów o jego projektach.

A z konkretów… :) Do Muzeum można wyjść prosto ze „sklepingu” w Galerii Dominikańskiej, bo mieści się przy ul. Bernardyńskiej 5. Godziny otwarcia są umiarkowanie przyjazne: w środy 10-16, czwartki 12-19, pozostałe dni 11-17. Ceny... no cóż, jeśli mamy szczęście być młodzi i piękni (lub jako namiętni czytelnicy korzystający ze zbiorów Miejskiej Biblioteki posiadamy znaczek Programu OK) zapłacimy 7 zł, nieco starsi zapłacą 10 zł, a zwolennicy hasła „w kupie siła” wydadzą jedynie 5 zł ;)

Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5
www.ma.wroc.pl

2024  Spacerem Po Wrocławiu