logotype
image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Piwo w Ratuszu

Festiwal Piwa już dawno za nami, ale piwo-maniaków czeka kolejna atrakcja, tym razem w Muzeum Miejskim. Od wczoraj w Ratuszu można oglądać wystawę "Piwo we Wrocławiu". Skąd pomysł? Poznań ma swoje rogale marcińskie, Norymberga i Toruń - pierniki, no a co we Wrocławiu? Piwo. Trzeba bowiem pamiętać, że od połowy XIX do początku XX w. w mieście działało ok. 80 browarów. A w 1934 r. w ciągu jednego dnia w Piwnicy Świdnickiej sprzedano na głowę 9 l piwa.

Wystawa skoncentrowana jest na Piwnicy Świdnickiej oraz naczyniach, z których pito piwo. Zobaczycie więc menu piwniczne, ale i kufle (srebrne, kamionkowe i porcelanowe) czy beczki. Umiejscowiono ją w Sali Książęcej, położonej dokładnie nad salą książęcą Piwnicy Świdnickiej.

Perełką jest krata z Piwnicy Świdnickiej, ozdobiona kutymi postaciami stałych bywalców (m.in. student Czeska Pożyczka) oraz diabła i anioła. Krata do tej pory znajdowała się w Muzeum Narodowym w Warszawie jako "nieznana krata ze Śląska".

Wystawie towarzyszy książka "Piwo we Wrocławiu. Od średniowiecza po czasy współczesne" pod red. Haliny Okólskiej. Siadamy do lektury, a Was zachęcamy do wizyty w Muzeum :)

Muzeum Miejskie Wrocławia Oddział Muzeum Sztuki Mieszczańskiej
Stary Ratusz
www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl

2024  Spacerem Po Wrocławiu