Twoje osiedle - Nadodrze
- Szczegóły
- Kategoria: Dzieje się
- Utworzono: środa, 10, grudzień 2014 18:05
- Bogusia
Ostatnie, piąte spotkanie w ramach naszego projektu "Twoje osiedle" już za nami. W swoje gościnne progi tym razem przyjął nas Klubu Seniora przy Radzie Osiedla Nadodrze, za co pięknie dziękujemy przede wszystkim panu Jerzemu Sznerchowi :)
Poniżej zamieszczamy dosyć obszerną galerię zdjęć z finałowego spotkania :) oraz krótkie opisy wybranych obiektów z terenu Nadodrza.
Kościół Jedenastu Tysięcy Dziewic (obecnie parafialny kościół Opieki św. Józefa) – to pierwsza monumentalna świątynia ewangelicka wzniesiona we Wrocławiu. Powstała w latach 1821-1823 według projektu Karla Ferdinanda Langhansa. Budynek swoją formą nawiązuje do najważniejszej budowli centralnej w Europie – rzymskiego Panteonu, choć w szczegółach jest bliski architekturze gotyku i klasycystycznej awangardzie. Nad wejściem do kościoła umieszczono gotyckie płaskorzeźby przeniesione tutaj z rozebranej bramy Mikołajskiej przedstawiające Ukrzyżowanie oraz herb Śląska i Czech autorstwa Briciussa Gauschke.
Dawny schron przeciwlotniczy - jeden z czterech schronów wybudowanych w czasie II wojny światowej według projektu R. Konwiarza. Zbudowany został na planie koła o średnicy ok. 28 metrów (drugi o podobnym rzucie powstał na placu Strzegomskim). Zamiast okien budynek posiada otwory wentylacyjne. Architektura schronu przypomina budowlę klasycystyczną (nawiązuje do budowli militarnych z okresu Rewolucji Francuskiej). Obecnie budynek pełni funkcję magazynową.
Kościół Św. Bonifacego – został wzniesiony w latach 1897-1898 z funduszy ówczesnego biskupa wrocławskiego kardynała Georga Koppa i Stowarzyszenia Św. Bonifacego z Paderborn. Jest to budynek z czerwonej cegły o 6-przęsłowym korpusie nawowym i jednoprzęsłowym, niższym i węższym prezbiterium zamkniętym półkolistą apsydą. Od południa znajduje się kaplica chrzcielna a od północy zakrystia. Bryła kościoła nad przęsłem prezbiterium nabiera formę masywu wieżowego o 2 wieżach – w górnych kondygnacjach 8-bocznych, nakrytych stożkowymi hełmami.
Dawny Dworzec Kolejki Wąskotorowej Wrocławsko-Trzebnicko-Prusickiej - budynek powstał w roku 1898 według projektu K. Klima. Jego forma i konstrukcja z dekoracyjną obróbką ciesielską nawiązuje do architektury regionalnej. We wnętrzu budynku znajdywał się obszerny holl z przejściem na peron, w części południowej urzędował zawiadowca stacji, a w środkowej znajdywały się poczekalnie dla pasażerów. W latach 1983-1986 przeprowadzono rewaloryzację obiektu i jego adaptację na dom parafialny z salą katechetyczną parafii św. Bonifacego.
Dworzec Nadodrze – powstał w latach 1867-1868 i początkowo miał być dworcem osobowo-towarowym o charakterze tymczasowym - planowano wówczas budowę reprezentacyjnego osobowego Dworca Miejskiego Kolei Prawego Brzegu Odry. Główne wejście do budynku podkreślono 3-osiowym portykiem zdobionym ceramicznymi wazonami. Od strony wschodniej mieścił się urząd pocztowy, natomiast w części zachodniej - mieszkania niższych urzędników i dozorcy, posterunek policji i restauracja. Kasy biletowe znajdowały się w obszernym holu wspartym na żeliwnych kolumnach.
Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich