Twoje osiedle - Sołtysowice
- Szczegóły
- Kategoria: Dzieje się
- Utworzono: czwartek, 27, listopad 2014 10:05
- Arleta
W poniedziałek miało miejsce kolejne, trzecie już spotkanie organizowane przez nas w ramach projektu „Twoje osiedle”. Pomimo deszczowej pogody frekwencja dopisała i o umówionej porze w siedzibie rady osiedla spotkaliśmy się z przemiłymi Paniami mieszkającymi na terenie Sołtysowic.
Tradycyjnie już chcielibyśmy pięknie podziękować za pomoc w organizacji spotkania i udostępnienie nam na jego potrzeby sali :)
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania i poczytania o wybranych obiektach na terenie osiedla.
Osiedle Sołtysowice (niem. Burgweide, Schottwitz) znajduje się w północnej części Wrocławia, w dzielnicy Psie Pole. Od północy osiedle graniczy przez Widawę z gminą Wisznia Mała, od północnego wschodu również wzdłuż Widawy z Kłokoczycami, od południowego zachodu z Karłowicami i od zachodu z Polanowicami. Najstarsza wzmianka o osiedlu pochodzi z 1312 roku - zapisano ją wówczas pod nazwą Schultheschowycz. W kolejnych latach pojawiały się m.in. takie nazwy jak Schuteswicz, Schulteissowicz, Schultewytz, Schottwitz, Bu-rweide oraz – od roku 1945 r. – Sułkowice. Ta ostatnia nazwa zachowała się do dziś w nazwie znajdującego się tu młyna. Nazwa Sołtysowice pojawia się w 1951 roku. W tym samym roku osadę przyłączono do Wrocławia.
Obecnie Sołtysowice to osiedle typowo podmiejskie, o zachowanym w dużej mierze klimacie wiejskim. Oprócz zabudowań gospodarskich z XIX/XX w., znajduje się tu typowa podmiejska zabudowa jednorodzinna z lat 20-30 XX w. oraz zabudowa współczesna z nowoczesnym kościołem św. Alberta. W ostatnim czasie osiedle mocno się rozbudowało, zwłaszcza w rejonie ulic: Lekcyjnej, Czytankowej i Przejazdowej, gdzie powstały domy jednorodzinne oraz wielorodzinne w niskiej zabudowie.
Kościół pw. Św. Alberta Wielkiego – budowany w latach 1991-95 według projektu Ewy i P. Ognielskich. Jest to kościół jednoprzestrzenny, stworzony na planie zbliżonym do odwróconej litery „Ω”. Również wystrój wnętrza oraz projekt witraży znajdujących się w kościele jest dziełem pary architektów – szczególnie zwraca uwagę usytuowany nad wejściem chór w kształcie łodzi
Grodzisko na Sołtysowicach - dawniej był to teren obronny o powierzchni 0,5 ha, składający się z trzech części - część środkowa posiadała własną fosę i wał ziemny, pozostałe otoczone były zewnętrzną fosą i wałami. Forma grodu oraz znaleziony na miejscu materiał zabytkowy (ceramika naczyniowa) datują to założenie na późne średniowiecze (XIII – XIV). Współcześnie jest to skansen otoczony fosą, która połączona jest ze starorzeczem Widawy. Teren grodziska uporządkowano i przekształcono w skansen dopiero pod koniec lat 70., przygotowując pod potrzeby turystów - na jego terenie utworzono ścieżki edukacyjne, otwarto wystawę plenerową, umieszczono ławki i wiaty. Wejścia do grodziska strzegą drewniane figury wojowników. Około 1980 roku Wrocławski Ośrodek Archeologiczno-Konserwatorski utworzył w tym miejscu Rezerwat Archeologiczny Grodzisko Sołtysowice.
Pałac w Sołtysowicach - 3-kondygnacyjny pałac wzniesiony w stylu neorenesansu wschodniego, o „rozrzeźbionej” bryle. Został wybudowany prawdopodobnie w latach 70 XIX w. wraz z parkiem krajobrazowym dla dyrektora banku Heinricha Fromberga w miejscu starego folwarku norbertanów.
Cukrownia Wrocław S. A. - została zbudowana w 1890 r. i była własnością spółki Schottwitz A.Cr zawiązanej przez panów Theodora Ehrlicha i Hansa Fromberga. W roku tym zbudowano budynek główny cukrowni (obecną surownię) wraz z kotłownią i 86 metrowym kominem oraz zaplecze mieszkalne. Do lat 20-tych XX wieku cukrownia produkowała cukier surowy. Obecnie w starych murach funkcjonuje całkiem nowoczesna fabryka, której areał surowcowy wynosi 3900 ha i położony jest w powiatach: wrocławskim, trzebnickim, namysłowskim i oławskim.
Młyn Sułkowice - został wzniesiony w 1890 roku wraz z doprowadzeniem bocznicy linii kolejowej. Ma formę zespołu połączonych ze sobą budynków (każdy na planie prostokąta), a usytuowany jest wzdłuż jednej linii zabudowy z poprzecznie usytuowanym od wschodu budynkiem silosu. Zespół zabudowań uzupełniały dwa 3-kondygnacyjne budynki mieszkalne z cegły oraz pochodzące z lat 20 XX w. budynki administracji. Młyn był czynny do początku XXI wieku, obecnie na jego terenie funkcjonuje targowisko.
Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich