logotype
image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego

W najbliższą środę (29.03) otwarta zostanie we Wrocławiu nowa placówka muzealna, będąca zarazem siódmym oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia. Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, bo o nim mowa, zajmować się będzie historią wrocławskich teatrów ze szczególnym uwzględnieniem dorobku swojego patrona – twórcy znanej na całym świecie wrocławskiej szkoły pantomimicznej. Placówka mieści się w zachowanej części dawnego południowego skrzydła pałacu królewskiego (niegdyś mieściła się tu kuchnia) przy pl. Wolności 7a.

Wystawa stała poświęcona jest w większości osobie Henryka Tomaszewskiego. W trzech salach zobaczyć będzie można m.in. odtworzony pokój artysty, jego kolekcję lalek, a także kostiumy i rekwizyty zachowane po przedstawieniach Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Uzupełnieniem tej części ekspozycji jest także atelier Stefana Arczyńskiego, który przez lata uwieczniał na fotografiach chwile z życia zawodowego i prywatnego Tomaszewskiego.

Dodatkową atrakcją dla wszystkich miłośników teatru będzie gabinet prof. Janusza Deglera, wieloletniego pracownika Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego i znawcy teatru. Profesor przekazał swój bogaty księgozbiór, który - wraz z książkami zgromadzonymi przez Muzeum - stanowić będzie specjalistyczną bibliotekę, jedną z największych poświęconych teatrowi w Polsce.

Zarówno dzieci, jak i dorośli powinni koniecznie odwiedzić Pracownię Paszczodźwięków dr. Mirosława Oczkosia. Jest to stanowisko multimedialne poświęcone dykcji. Chętni będą mogli się tu zmierzyć z różnymi łamańcami językowymi a dzięki specjalnej aplikacji podzielić się swoim nagraniem ze znajomymi na portalach społecznościowyh. Obecnie w ramach wystawy czasowej obejrzeć można ekspozycję, gdzie prezentowane są kostiumy i scenografia z różnych sztuk teatralnych.


Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego
pl. Wolności 7a
www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl

2024  Spacerem Po Wrocławiu