logotype
image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Wieża Matematyczna

Wieża Matematyczna to jedyna wieża gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego. W planach budowy obiektu przewidziane były jeszcze dwie inne wieże - Wieża Dzwonów, która miała się wznosić nad Bramą Cesarską, oraz Wieża Astronomiczna, która miała znajdować się w planowanym wschodnim skrzydle budynku. Niestety, tylko Wieża Matematyczna doczekała się powstania.

Wieża Matematyczna w późniejszych latach zwana była również Astronomiczną, ze względu na ówczesną funkcję wieży – pod koniec XVIII wieku Longinus Anton Lorenz Jungnitz, profesor wrocławskiej Leopoldiny, urządził tam Obserwatorium Astronomiczne, w którym prowadzono również obserwacje meteorologiczne. Akademickie Obserwatorium w pomieszczeniach Wieży funkcjonowało do drugiej połowy XIX wieku, kiedy to zostało przeniesione na Kępę Mieszczańską, następnie zaś do budynku w Parku Szczytnickim.

To właśnie na Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego swoje badania i obserwacje prowadzili m.in. jeden z pierwszych naukowców badających kometę Halleya - Palm Heinrich Ludwig von Boguslawski oraz odkrywca Neptuna - Johann Gottfried Galla.

Obecnie Wieża jest częścią Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadzą na nią Schody Cesarskie. Na najwyższej kondygnacji wieży znajduje się gnomon z wytyczoną w posadzce linią południkową. Linia ma długość 15,4 m i szerokość 29 cm i tworzą ją trzy pasma marmurowych płytek wpuszczonych poniżej podłogi. Przebieg linii południkowej – jak wówczas sądzono 17 południka - wyznaczył sam założyciel obserwatorium, Jungnitz. Późniejsze badania dowiodły jednak, że pomylił się on typując przebieg 17 południka – według najnowszych pomiarów jest to 17°2’00,4936″.

Sam taras Wieży znajduje się na wysokości 42 metrów i jest wartym odwiedzenia punktem widokowym Wrocławia. Na jego narożnikach umieszczono w roku 1733 rzeźby autorstwa Franza Mangoldta, będące alegoriami czterech fakultetów: Teologii, Prawa, Filozofii i Medycyny. O dziwo ale i na szczęście rzeźbom tym udało się przetrwać w prawie nienaruszonym stanie wszystkie wojny, jakie rozegrały się na terenie Wrocławia.

Każdy z posągów umieszczonych na tarasie Wieży ma 3 metry wysokości. Personifikacje czterech fakultetów przedstawione są jako młode kobiety trzymające w rękach identyfikujące je atrybuty. Od strony Starego Miasta zobaczyć możemy wyobrażenia Teologii oraz Prawa. Prawo w jednej ręce trzyma wagę szalkową, w drugiej natomiast niesie księgę, na której spoczywa papieska korona. Stojącą obok Teologię rozpoznamy po trzymanym w ręce krzyżu, a także częściowo zakrytej welonem twarzy – symbolu nieprzenikliwość tajemnicy wiary. Od strony Odry umieszczone zostały alegorie Filozofii i Medycyny. Medycynę rozpoznamy dosyć łatwo – w ręce trzyma laskę oplecioną wężem Eskulapa. Natomiast Filozofia – w związku z tym, że w jej zakres w czasie powstania rzeźb wchodziło siedem sztuk wyzwolonych, przedstawiona została z atrybutem astronomii – astrolabium oraz arytmetyki – cyrklem.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszej wizyty w tym miejscu i zachęcamy do osobistego odwiedzenia Wieży Matematycznej :)


Wieża Matematyczna
pl. Uniwersytecki 1
muzeum.uni.wroc.pl

2024  Spacerem Po Wrocławiu