logotype
image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Śladem dawnych aptek

Zgodnie z zapowiedziami w sobotę prawie punktualnie o 21.15 rozpoczęłyśmy nasz spacer śladem dawnych wrocławskich aptek. Przygotowałyśmy go wraz z Muzeum Farmacji, które udostępniło nam pokaźną stertę materiałów. W sumie spacerowało około 30 osób. Startowaliśmy spod Muzeum Farmacji, w którym zresztą drzewiej :) mieściła się jedna z pierwszych wrocławskich aptek...

Na początek... zaczęłyśmy od końca:) Tzn. od najpóźniej (spośród omawianych) założonej apteki - pod Murzynem. Przy pl. Solnym 2/3 funkcjonowała ona już od XV w. Z „ciekawszych” specyfików wytwarzanych w tej aptece można wymienić Pigułki Tajnego Radcy, czyli środek przeciwko zaparciom...

Następnie żwawym krokiem minęliśmy scenę ustawioną na Rynku, udając się do czekoladziarni Wedel - no, prawie. Pod adresem Rynek 59 od 1828 r. znajdowała się Apteka pod Złotym Orłem. O ile teraz można napić się tam dobrej czekolady, to dawniej wrocławianie odwiedzali to miejsce, aby zaopatrzyć się w krem zwalczający tkankę tłuszczową :)

Ostatnie punkty wycieczki położone w Rynku to Apteka pod Złotym Jeleniem (po której pozostała już tylko figurka jelenia nad wejściem do kamienicy tudzież Starbucks Coffee:P) oraz Apteka pod Podwójnym Złotym Orłem (która z kolei wcześniej znajdowała się w miejscu Muzeum Farmacji i w której nadal funkcjonuje apteka).

Na sam koniec przedefilowaliśmy :) na pl. Uniwersytecki, gdzie dawniej mieściła się Apteka Jezuicka. Początkowo leki wydawano przez okno znajdujące się w Bramie Cesarskiej Uniwersytetu, a ostatecznie aptekę przeniesiono na obecną ul. Piotra Skargi.

A po spacerze krótkie rozmowy i "sesje" zdjęciowe ;)

Wkrótce opublikujemy też kilka artykułów o aptekach - nie tylko o tych, o których mowa była w czasie spaceru :)

Ulotka do pobrania KLIKNIJ TUTAJ

2023  Spacerem Po Wrocławiu